18. Nyomdai és egyéb sokszorosítási tevékenység
Ebbe az ágazatba tartozik a termékek, pl. a napilap, a könyv, a folyóirat, az üzleti formanyomtatvány és az üdvözlőlap nyomtatása, a pólóra és a más típusú anyagra történő nyomás; továbbá a kapcsolódó kisegítő tevékenységek, pl. a könyvkötés, a nyomólemez-készítés és az adatokból történő képalkotás. Az idetartozó kisegítő tevékenységek a nyomdaipar szerves részét képezik, és ezek a műveletek is hozzájárulnak a nyomdaipar termékeinek (nyomólemez, bekötött könyv, számítógépes CD vagy fájl stb.) előállításához.
A belépő anyagok tulajdonjoga lényegtelen a nyomdai és egyéb sokszorosítási tevékenység osztályozása szempontjából. A 18. ágazat kifejezetten a feldolgozó tevékenységet tartalmazza.
Többféle nyomási eljárás létezik a képeknek lemezről, szitáról vagy adatállományból valamilyen nyomathordozóra, pl. papírra, műanyagra, fémre, textiltermékre, faanyagra történő átvitelére. A legelterjedtebb módszer a képek nyomathordozóra vitelére a nyomólemez vagy -szita alkalmazása. Ez történhet a síknyomtatás, mélynyomtatás, szitanyomás és flexonyomás eljárásaival. Általános eljárás, hogy a számítógépes adatállomány közvetlenül vezérli a képet létrehozó nyomtató szerkezetet, vagy az elektrosztatikus és egyéb típusú berendezést (ez a digitális vagy nem érintéses nyomtatás).
Bár a kiadói és a nyomdai tevékenységet végezheti ugyanaz a gazdasági egység (pl. a napilapoknál), azonban egyre kevésbé jellemző, hogy ezeket az elkülönült tevékenységeket ugyanazon a telephelyen végezzék.
Ebbe az ágazatba tartozik még:
- a felvételes információhordozók, pl. kompaktlemez, videofelvételt, szoftvert tartalmazó lemez, szalag, nyilvántartás sokszorosítása
Nem ebbe az ágazatba tartozik:
- a kiadói tevékenység, lásd: J nemzetgazdasági ág
- azoknak a termékeknek a nyomtatása 3D nyomtatóval, amelyeket a felhasznált termék és anyag szerint kell besorolni